A falak leomlottak

Harminc éve volt a rendszerváltás. Ennek apropójából az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramja éves szakmai konferenciáját a könnyűzene és a rendszerváltás témájának szentelte. 
 




Volt-e könnyűzenei rendszerváltás? Leomlottak-e azok a bizonyos falak, esetleg ledöntötték őket, vagy ma is állnak? - ezekre a kérdésekre kereste a választ az egész napos konferencia. Az első szekció előadásai a nagyobb ívű változásokat kívánták felvázolni: Bajnai Zsolt a technikai eszközök alakulásáról beszélt, Csatári Bence a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat intézményi változásait vette számba, Szőnyei Tamás pedig konkrét példákon keresztül mutatta be az állambiztonság működését.



A második szekció a könnyűzenei színterekre összpontosított. Rozsonits Tamás a hazai könnyűzene sajtóban való megjelenési lehetőségeiről mesélt, Réz György a turnémenedzsment átalakulását, jellegzetességeit vette sorra, míg Kovács László a lemezkiadás változásairól számolt be, számos példával illusztrálva előadását.

A harmadik szekció eggyel közelebb ment a témához: a zenekarok helyzetére reflektált. Jávorszky Béla Szilárd átfogó prezentációt tartott arról, hogy egyes előadók, együttesek pályája hogyan alakult a rendszerváltás környékén. Koszits Attila a pécsi zenekarok helyzetét elemezte, Prieger Szabolcs a szombathelyi szcéna alakulását vette górcső alá, Papp Máté pedig a kecskeméti színtérről beszélt.



A napot az Azok a régi csibészek „Extra” alkalma zárta, ahol Czutor Zoltán, Márton András és Tereh István meséltek arról Lévai Balázsnak, hogy milyen változásokat észleltek a könnyűzenében a rendszerváltás hatására.